Miód Manuka jest wytwarzany w Australii i Nowej Zelandii przez pszczoły zapylające rodzimy krzew zwany drzewem herbacianym (Leptospermum scoparium). Miód był używany od czasów starożytnych w leczeniu wielu schorzeń.

Uzdrawiająca Moc Miodu

Miód chroni organizm przed chorobami powodowanymi przez bakterie. Niektóre miody zwiększają również produkcję specjalnych komórek, które naprawiają tkankę uszkodzoną przez infekcję. Miód Manuka ma działanie przeciwzapalne, dzięki czemu może łagodzić bóle spowodowane stanami zapalnymi.

Jednak nie każdy miód jest taki sam. Antybakteryjna jakość miodu zależy od rodzaju miodu oraz czasu i sposobu zbioru. Niektóre rodzaje mogą być 100 razy silniejsze od innych.

Składniki Miodu Manuka

Właściwości antybiotyczne większości miodów wynikają z zawartości nadtlenku wodoru. Ale niektóre rodzaje, w tym miód Manuka, mają również wyjątkowe właściwości antybakteryjne. Jednym z głównych antybakteryjnych składników miodu Manuka jest związek zwany metyloglioksatem (MGO). MGO pochodzi z konwersji innego związku w miodzie Manuka, znanego jako dihydroksyaceton (DHA), którego wysokie stężenie znajduje się w nektarze kwiatów Manuka. Im wyższe stężenie MGO, tym silniejsze działanie antybakteryjne. Producenci miodu Manuka posługują się specjalną skalą oceny mocy produktu. Ranking nazywa się UMF, w skrócie Unique Manuka Factor. Ocena UMF odzwierciedla stężenie 3 charakterystycznych związków występujących w prawdziwym miodzie Manuka: MGO, DHA i leptosperyny. Aby można było uznać, że dany miód Manuka ma działanie terapeutyczne,  musi mieć minimalnie wartość UMF na poziomie 10, czyli . 

Zakres wartości UMF jest następujący: 

0 do 4: występuje niewykrywalna ilość 

5 do 9: obecne są niskie poziomy 

10 do 15: obecne są poziomy użyteczne 

16: obecne są lepsze, wysokie poziomy 

Im wyższa liczba UMF, tym wyższy poziom związków leczniczych. Aby uzyskać jak największe korzyści, użyj miodu Manuka o wysokim UMF.

Na co pomaga miód Manuka? 

Głównym zastosowaniem medycznym miodu Manuka jest gojenie ran i oparzeń. Jest skuteczny także w leczeniu innych schorzeń, w tym różnego rodzaju egzem i zapaleń skóry, łagodzenia kaszlu lub bólu gardła. 

Kilka ostatnich badań pokazuje, że miód Manuka może być pomocny, gdy jest stosowany na rany i owrzodzenia nóg. Badania pokazują również, że może zwalczać infekcje i przyspieszać gojenie. Może być skuteczny także w leczeniu oparzeń. 

Miód Manuka może zapobiegać zapaleniu dziąseł i innym chorobom przyzębia poprzez zmniejszenie gromadzenia się płytki nazębnej. 

W niektórych badaniach miód Manuka zmniejszał, bądź nawet likwidował stany zapalne przełyku spowodowane promieniowaniem i chemioterapią stosowaną w leczeniu raka. 

W przeciwieństwie do antybiotyków miód Manuka nie sprzyja tworzeniu się opornych bakterii. Te „superbakterie” rozwijają się po wielokrotnej ekspozycji na zwykłe antybiotyki. 

Możliwe skutki uboczne miodu Manuka 

Najczęściej są to reakcje alergiczne, szczególnie u osób uczulonych na pszczoły oraz wzrost poziomu cukru we krwi w przypadku spożywania dużych ilości miodu. Nie stwierdzono do tej pory, aby miód Manuka wchodził w interakcje z lekami stosowanymi w chemioterapii lub innymi lekami.

Gdzie kupić miód Manuka?

Najlepiej wy wybierać punkty sprzedaży sprowadzające produkty z legalnych i wiarygodnych źródeł. Często są to sklepy zielarskie o ustalonej renomie.