• Kategorie
  • Szukaj
  • Trawienie

Wpływ mikroflory jelitowej na zdrowie

Mikroflora jelitowa ma wpływ na prawidłowe działanie układu odpornościowego, hormonalnego, trawienie i perystaltykę, a nawet pracę mózgu. Zła dieta, stres, czy antybiotykoterapia zaburzają jej równowagę, dlatego należy pamiętać o odpowiednim wsparciu jelit. 

Co różni probiotyki i prebiotyki? 

Probiotyki to żywe mikroorganizmy, takie jak bakterie i drożdżaki, które posiadają zdolność do wytwarzania kwasu mlekowego. Należą do nich bakterie z gatunku Lactobacillus (np. L. acidophilus, L. casei, L. reuteri, L. rhamnosus), Bifidobacterium (np. B. animalis, B. breve) oraz drożdżaki Saccharomyces boulardii. Mają one korzystny wpływ na organizm człowieka, co znajduje potwierdzenie w szerokim stosowaniu preparatów zawierających probiotyki np. przy antybiotykoterapiach. Są stosowane także przy różnych dolegliwościach, łagodząc ich objawy, a czasami prowadząc do ich ustąpienia.

Probiotyki można znaleźć w różnych produktach, takich jak fermentowane produkty mleczne (np. jogurty, kefiry, kwaśne mleko, maślanki) oraz w innych żywnościach poddanych fermentacji, na przykład kiszonej kapuście i ogórkach. Czasami trudno nam dostarczyć do organizmu wystarczających ilości odpowiednich szczepów bakterii mlekowych spożywając produkty fermentowane, a czasami jest to niemożliwe-np. gdy cierpimy na nietolerancję histaminy. Wtedy warto sięgnąć po naturalne suplementy diety, które zawierają najlepsze dla człowieka probiotyki.

Z kolei prebiotyki to generalnie pożywka dla bakterii probiotycznych, czyli substancje obecne w żywności, które wspomagają wzrost pożądanych gatunków bakterii w jelitach, a w rezultacie i na zdrowie człowieka. Są to związki organiczne, nietrawione przez człowieka, natomiast z łatwością przekształcane przez pożyteczne bakterie, dla których stają się w ten sposób idealną pożywką, sprzyjającą kolonizacji jelit przez bakterie i drożdżaki probiotyczne. 

Jeśli w jednym preparacie połączymy probiotyki i prebiotyków to otrzymamy produkt nazywany synbiotykiem

Kwas masłowy-wsparcie dla jelit 

W trosce o jelita nie można zapominać o dobroczynnym działaniu kwasu masłowego, który odżywia nabłonek jelitowy, wzmaga produkcję śluzu i zapobiega stanom zapalnym. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór suplementów wspierających pracę jelit, w tym maślan sodu w formie mikrootoczkowania w lipidach, która gwarantuje dotarcie kwasu masłowego aż do jelit.