- Kategorie
- Szukaj
-
Naturalne preparaty na pasożyty
Na pasożyty
Polecamy szereg sprawdzonych i przy tym bezpiecznych środków na pasożyty.Godne uwagi są preparaty kompleksowe, zawierające kilka składników o działaniu przeciwpasożytniczym. Mają one starannie skomponowany skład, dzięki czemu są porównywalne ze skutecznymi lekami na pasożyty. Dodatkowo mają one określone dawkowanie, które zapobiega niepożądanym objawom stosowania środków przeciwpasożytniczych. Stanowią więc doskonałą alternatywę dla leków na pasożyty, które wykazują rozległe skutki uboczne.
Dlaczego warto wybierać naturalne środki na pasożyty?
Na rynku dostępnych jest wiele leków i preparatów, dzięki którym możemy pozbyć się pasożytów z naszego organizmu. W porównaniu jednak z lekami syntetycznymi, naturalne środki na pasożyty mają zdecydowanie więcej zalet:
- Większe bezpieczeństwo dla organizmu– nie powodują skutków ubocznych i nie obciążają wątroby,
- Działają na wiele rodzajów pasożytów– obejmują swoim działaniem cały organizm, mogą zwalczać pasożyty w jelitach, ale również poza nimi,
- Wzmacniają organizm– w pozytywny sposób wpływają na układ odpornościowy oraz trawienny, pomagają w walce z infekcjami,
- Lepsza tolerancja– naturalne środki na pasożyty są łagodniejsze dla osób z wrażliwym żołądkiem lub alergiami,
- Mniej toksyn- Syntetyczne leki często zawierają substancje chemiczne, które mogą być toksyczne dla organizmu.
Naturalne środki na pasożyty opierają się na składnikach pochodzenia roślinnego, które są mniej toksyczne i bardziej neutralne dla organizmu.
Oczyszczanie organizmu z pasożytów
Oczyszczanie organizmu z pasożytów jest stosowane w terapiach medycyny tradycyjnej, w której wykorzystuje się zioła na pasożyty. Oto niektóre z najczęściej stosowanych ziół i substancji w walce z pasożytami:
Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare)
Zawiera tujon, substancję aktywną o działaniu przeciwpasożytniczym. Często stosowany w przypadku pasożytów przewodu pokarmowego, jak np. owsiki. Jednak tujon jest toksyczny w nadmiarze, więc wrotycz należy stosować ostrożnie i krótko.
Piołun (Artemisia absinthium)
Jest skuteczny w walce z pasożytami jelitowymi, m.in. dzięki zawartości związków goryczkowych, które mają działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze. Zwykle stosuje się go w postaci naparów, nalewek lub kapsułek.
Czarny orzech (Juglans nigra)
Łupiny czarnego orzecha są bogate w juglon, który ma działanie przeciwpasożytnicze. Ekstrakt z czarnego orzecha stosowany jest w celu oczyszczenia organizmu z pasożytów, głównie w formie nalewki.
Nasiona dyni
Zawierają cucurbitacynę, która działa paraliżująco na pasożyty, zwłaszcza na tasiemce i owsiki. Nasiona dyni można spożywać surowo lub w postaci zmielonej.
Czosnek
Działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwpasożytniczo. Czosnek zawiera związki siarkowe, które mogą pomóc w eliminacji pasożytów jelitowych. Zaleca się spożywanie surowego czosnku lub przyjmowanie go w formie kapsułek.
Imbir i kurkuma
Oba mają działanie przeciwzapalne i wspomagają trawienie, co pośrednio może pomóc w walce z pasożytami. Imbir pobudza wydzielanie enzymów trawiennych, a kurkuma działa przeciwzapalnie i wspomaga wątrobę w detoksykacji.
Olejek oregano
Zawiera karwakrol i tymol, które mają działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze. Można stosować go wewnętrznie, ale należy zachować ostrożność z dawkowaniem, ponieważ olejek jest bardzo skoncentrowany.
Pau d'Arco (Tabebuia impetiginosa)
Ma działanie przeciwpasożytnicze i przeciwbakteryjne, stosowany głównie w postaci herbaty lub kapsułek.
Berberyna
Występuje w korze roślin takich jak berberys, mahonia czy gorzknik kanadyjski. Ma działanie przeciwpasożytnicze, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.
Dodatkowe zalecenia
Oczyszczanie organizmu z pasożytów warto uzupełnić suplementacją probiotykami oraz błonnikiem, aby wspierać florę jelitową i perystaltykę jelit, co pomaga usuwać pasożyty i ich toksyny.
Liść oliwny na pasożyty
Kolejnym produktem pomagającym w walce z nieproszonymi gośćmi naszego organizmu jest liść oliwny. Ekstrakt z liści oliwki europejskiej zawiera m.in. oleuropeinę, która - według badań naukowych - ma właściwości przeciwpasożytnicze. Przypuszcza się, że ekstrakt z liści oliwnych uruchamia mechanizm śmierci komórek pasożytów.
Źródła:
https://inventfarm.pl/preparaty-na-pasozyty-bez-recepty/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12937967/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11757332/
D. Puthia et al., "Blastocystis spp.: Prevalence, Pathogenesis and Implications for Human Health," Clinical Microbiology Reviews, 2018.
M. J. Ryan et al., "The current impact of Giardia on health," Parasitology, 2018.
F. T. Mansfield, "Entamoeba histolytica: the state of the art of its pathophysiology and its impact on the quality of life of infected individuals," Res Rev Parasitol, 1995.
Ilıkçı Sağkan R, Kaya İ, Akın B, Özen H, Bulduk İ, Özlem Çalışkan The Effect of Oleuropein on The Mitochondrial Membrane Potential and Generation of Reactive Oxygen Species on Leishmania tropica Promastigotes. Mikrobiyol Bul. 2022 Oct;56(4):692-705. Turkish. doi: 10.5578/mb.20229607. PMID: 36458715.