• Kategorie
  • Szukaj
  • Skrzyp polny - na co pomaga?

Skrzyp polny (Equisetum arvense) to roślina o długiej historii stosowania w medycynie ludowej i tradycyjnej. Ma bogate i udokumentowane działanie na organizm ludzki. Co więcej, zawiera krzemionkę - związek biologicznie czynny - co stawia skrzyp w gronie unikalnych i najbardziej pożądanych ziół o działaniu leczniczym. Poniżej listy produktów więcej informacji na temat właściwości skrzypu polnego i preparatów zawierających ekstrakty z tej rośliny.

Skrzyp polny: właściwości lecznicze

Skrzyp polny (Equisetum arvense) to roślina o długiej historii stosowania w medycynie ludowej i tradycyjnej. Współczesne badania potwierdzają wiele jej korzystnych właściwości zdrowotnych. Oto najczęstsze dolegliwości na które jest stosowany i na które pomaga skrzyp polny:

Układ moczowy. Skrzyp polny jest znany ze swojego działania moczopędnego, co sprawia, że jest stosowany w leczeniu łagodnych infekcji dróg moczowych oraz kamicy nerkowej. W badaniach wykazano, że ekstrakt ze skrzypu polnego może zwiększać wydalanie moczu i pomagać w eliminacji nadmiaru płynów z organizmu.

Właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Zawartość flawonoidów i kwasu krzemowego przyczynia się do jego działania przeciwzapalnego i przeciwutleniającego. Może to być pomocne w leczeniu stanów zapalnych skóry oraz innych stanów zapalnych w organizmie.

Wzmacnianie kości. włosów i paznokci. Kwas krzemowy, będący składnikiem tej rośliny, jest kluczowy dla zdrowia i stanu kości, włosów i paznokci. Skrzyp polny może wspierać mineralizację kości oraz wzmacniać włosy i paznokcie.

Skrzyp polny: zastosowanie w medycynie ludowej i tradycyjnej

Leczenie ran i oparzeń. Tradycyjnie, skrzyp polny był stosowany miejscowo w leczeniu ran, oparzeń i innych uszkodzeń skóry. Właściwości ściągające i przeciwzapalne tego zioła przyspieszały gojenie się ran.

Problemy skórne. W medycynie ludowej, napary ze skrzypu były używane do leczenia różnych problemów skórnych, takich jak trądzik, egzema i łuszczyca.

Problemy układu moczowego. W tradycyjnej medycynie europejskiej, skrzyp polny był stosowany w leczeniu różnych schorzeń układu moczowego, w tym infekcji dróg moczowych i nietrzymania moczu.

Skrzyp polny: jak parzyć?

Skrzyp polny trzeba gotować! Jest to produkt roślinny trudny do przygotowania. Surowiec jest silnie zmineralizowany, a jego komórki są przesycone solami wapnia i krzemu. Dlatego przed stosowaniem należy ziele odpowiednio przygotować. Przede wszystkim trzeba doprowadzić do rozerwania ścian komórek. Osiągnąć to można przy pomocy gotowania, lub mikronizacji, czyli zmielenia na tak drobny proszek, aby zniszczona została struktura komórkowa. W warunkach domowych lepiej stosować gotowanie - 1 łyżka suszonego ziela na szklankę wody gotować przez 5 do 15 minut (potem wywar należy odstawić na pół godziny). Można wypić do 4 szklanek dziennie. Przy dłuższym stosowaniu preparatów ze skrzypu należy suplementować witaminę B1. Zalanie ziela gotującą wodą nie wystarczy do wyciągnięcia krzemionki z komórek.

Skrzyp w tabletkach

W sprzedaży posiadamy także suplementy diety zawierające standaryzowany na krzemionkę wyciąg (ekstrakt) z ziela skrzypu w formie tabletek i kapsułek. Jest to najlepszy sposób dostarczania organizmowi substancji czynnych zawartych w tej roślinie i jednocześnie najbardziej wygodny w stosowaniu. Stosuje się zgodnie z zaleceniami producenta na poprawę stanu skóry, włosów i paznokci, jak również uszczelnienie i wzmocnienie naczyń  włosowatych.

Skrzyp polny: na co pomaga?

Wyciągi i suche ekstrakty ze skrzypu są źródłem krzemu oraz flawonoidów (m.in. kwercetyna), sole mineralne i fitosterole. Unikalny skład substancji biologicznie czynnych przesądza o szerokim spektrum działania tej rośliny na organizm. Skrzyp polny i suplementy z jego zawartością mogą pomóc:   

na skórę

Wyciągi mogą służyć do pielęgnowania skóry. Uszczelniają i wzmacniają naczynia krwionośne, łagodzą objawy teleangiektazji i trądziku różowatego. Szczególnie korzystnie skrzyp działa na cerę trądzikową, rumieniową i alergiczną oraz z rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi i porami. Działa regeneracyjnie na skórę i błony śluzowe (wspomaga m.in. leczenie ran i owrzodzeń żołądka oraz jelit). Przyspiesza gojenie oparzeń i ran. Polecamy także inne środki służące poprawie wyglądu i zdrowia skóry w katalogu włosy, skóra i paznokcie.

na włosy

Wyciągi ze skrzypu są źródłem krzemu. Wzmacniają włosy i paznokcie, podnoszą elastyczność włókien kolagenowych, stabilizują strukturę kolagenu, opóźniają procesy starzenia skóry. Zmniejszają wydzielanie łoju.Zapobiegają rozdwajaniu końcówek włosa, łamliwości włosów, łamliwości paznokci oraz rozwarstwianiu się płytek paznokciowych. Dodatkowe produkty na poprawę stanu włosów znajdziesz w katalogu Włosy.

na układ moczowy 

Skrzyp zapobiega powstawaniu kamicy moczowej. Wspomaga oczyszczanie układu moczowego z piasku. Łagodzi obrzęk prostaty. Działa przeciwzapalnie na układ płciowy i moczowy. Doskonały w leczeniu skąpomoczu, stanów zapalnych nerek, moczowodów, pęcherza moczowego i cewki moczowej. Zmniejsza obrzęki na tle hipernatremii i hiperchloremii. Wzmaga usuwanie z ustroju chloru i sodu. Rozkurcza mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i dróg moczowych. 

na stawy i kości

Przyśpiesza gojenie stawów i kości (zrastanie po złamaniach). Doskonały w połączeniu z glukozaminą, chondroityną, i kwasami tłuszczowymi nienasyconymi w leczeniu stanów zapalnych stawów i zmian zwyrodnieniowych. Kompleksowe preparaty poprawiające stan stawów i kości znajdziesz w tej zakładce.

na naczynia krwionośne

Ma właściwości przeciwkrwotoczne. Zmniejsza nadmierne krwawienia miesiączkowe. Hamuje krwotoki z nosa i zapobiega ich występowaniu. Zmniejsza ryzyko wystąpienia wylewu krwi do mózgu. Zapobiega odkładaniu blaszek miażdżycowych. Hamuje rozwój miażdżycy. Działa oczyszczająco na krew.

Skrzyp polny: opinie 

Opinie osób stosujących preparaty ze skrzypu polnego są zazwyczaj pozytywne. Użytkownicy często zauważają poprawę stanu skóry, włosów i paznokci po regularnym stosowaniu suplementów zawierających ekstrakty z tej rośliny. Warto jednak pamiętać, że efekty mogą się różnić w zależności od indywidualnych cech organizmu.

Materiały źródłowe

1. Antioxidant, Antimicrobial and Antiproliferative Properties of Equisetum arvense L. (Field Horsetail) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32019264/ Molecules, Authors Various, 2020.

2. Pharmacological Aspects of Equisetum arvense L.: A Systematic Review https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6780663/ Journal of Ethnopharmacology, Authors Various, 2019.

3. Equisetum arvense (Field Horsetail): A Review of Its Phytochemistry, Pharmacology, and Ethnopharmacology (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4907951/) Molecules, Authors Variou, 2016.

4. Equisetum – skrzyp jako elastotropica i uragoga.  https://rozanski.li/339/equisetum-skrzyp-jako-elastotropica-i-uragoga/