• Kategorie
  • Szukaj
  • Gotu Kola – naturalny adaptogen

Gotu Kola jest określane jako „zioło długowieczności”, jest podstawą tradycyjnej medycyny chińskiej, indonezyjskiej i ajurwedyjskiej. Wyróżnia się obfitością aktywnych związków, zwłaszcza triterpenoidów, które posiadają różnorodne właściwości farmakologiczne i kosmetyczne. Jednym z najważniejszych obszarów zastosowania tej rośliny jest neurologia i psychiatria. Pomaga również w leczeniu chorób skórnych, układzie krwionośnym, ma silne właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne.


Gotu Kola - właściwości prozdrowotne

 

Liczne badania potwierdzają, że Gotu Kola posiada pozytywny wpływ na ludzki organizm przy leczeniu różnych chorób i schorzeń. Jej składniki aktywne wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające, przeciwapoptotyczne i poprawiające funkcjonowanie mitochondriów. Naukowcy wskazują na następujące działania terapeutyczne rośliny:

  • Ochrona układu nerwowegoi mózgu – wspiera funkcje poznawcze, poprawia pamięć i koncentrację, a także stanowi istotną rolę w zwalczaniu chorób neurodegeneracyjnych takich jak, choroba Alzheimera, Parkinsona czy udary mózgu.
  • Działanie przeciwlękowe i przeciwdepresyjne– pomaga w regulacji poziomu stresu i zwalczaniu jego negatywnych dla organizmu skutków, poprawia jakość snu i pomaga w leczeniu bezsenności.
  • Poprawa stanu skóry i tkanki łącznej– przez pobudzenie syntezy kolagenu i elastyny wpływa na jędrność, elastyczność i nawilżenie skóry, wspiera organizm w regeneracji ran i leczeniu schorzeń skóry. Jest składnikiem wielu kosmetyków na trądzik i innych popularnych problemów skórnych.
  • Poprawa krążenia krwi i układu sercowo-naczyniowego- przeciwdziała obrzękom i żylakom, obniża ciśnienie tętnicze oraz poziom cholesterolu.
  • Wsparcie dla diabetyków– pomaga w regulacji poziomu glukozy we krwi, stosowana jest często przy leczeniu cukrzycy i zwiększa wrażliwość na insulinę.

 

Jak najlepiej stosować Gotu Kola?

 

Aby w pełni korzystać z dobrodziejstw rośliny Gotu kolanależy zapoznać się z informacjami, które pozwolą na uzyskanie odpowiednich, pożądanych skutków. Oto kilka wskazówek:

  • Forma suplementacji: Gotu kolę znajdziesz w postaci tabletek, kapsułek, proszku, nalewki lub herbaty. Zaleca się wybieranie produktów o wysokiej zawartości ekstraktu standaryzowanego na triterpenoidy, które są głównymi aktywnymi składnikami tej rośliny. Idealnie, aby produkt zawierał co najmniej 10% triterpenoidów. Możesz także używać gotu koli na zewnątrz w postaci maści, kremów lub żeli.
  • Dawkowanie: Optymalna dawka gotu koli zależy od celu suplementacji i reakcji Twojego organizmu. Uważa się, że bezpieczna i skuteczna dawka to od 60 do 180 mg triterpenoidów dziennie. Dawkę można podzielić na dwie lub trzy porcje i najlepiej jest ją przyjmować przed posiłkami. Ważne jest, aby nie przekraczać 300 mg triterpenoidów dziennie, chyba że zaleci to lekarz.
  • Łączenie z innymi substancjami: Gotu kola może być łączona z innymi suplementami lub lekami, aby zwiększyć jej skuteczność lub minimalizować ewentualne skutki uboczne. Najczęściej polecanymi połączeniami jest powiązanie Gotu Kola z ginkgo biloba, ashwagandą oraz witamina C.

Jeśli doświadczasz którychś z wymienionych wyżej dolegliwości być może warto zastanowić się nad wyborem naturalnych suplementów zawierających Gotu Kola. Przejrzyj pełną ofertę naszego sklepu internetowego Argani i zamów już teraz swój środek wspomagający organizm!

 

Źródła:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26602573/

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fphar.2020.568032/full

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24399761/