• Kategorie
  • Szukaj
  • Witamina K

Różne formy witaminy K

Witaminy z grupy K to bardzo istotne dla organizmu związki chemiczne. Zaliczamy do nich witaminę K1, występującą głównie w roślinach, syntetyczną witaminę K3 oraz postać K2, która najkorzystniej wpływa na organizm. Wyróżniamy kilka podtypów witaminy K2, gdzie MK7 jest najbardziej stabilny i ma najdłuższy czas półtrwania w organizmie.

Działanie witaminy K2

Witamina K2 ma kluczowe znaczenie w procesie krzepnięcia krwi. Jest również bardzo ważna w kwestii regulacji wapnia, odpowiada za jego transport w organizmie oraz zapobiega odkładaniu w naczyniach krwionośnych. Dzięki temu korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy: chroni przed chorobami m.in. miażdżycą i zawałem oraz wzmacnia naczynia krwionośne i zapobiega ich pękaniu.

Wpływ witaminy K2 na kości

Nie można pominąć znaczenia witaminy K2 w zachowaniu dobrej kondycji układu kostnego. Poprzez to, że bierze udział w procesie wiązania wapnia w kościach, wpływa na ich gęstość i mineralizację, wspiera wzrost w okresie dorastania, a także przyspiesza regenerację po urazach. Dodatkowo ogranicza ryzyko wystąpienia osteoporozy, szczególnie w okresie menopauzy.